Tröga hissdörrar kommer åtgärdas

Dörrarna till föreningens hissar är slitna och tröga att öppna. Därför kommer styrelsen påbörja arbetet med att byta ut dörrstängarna på bottenvåningen. Totalt kommer fem dörrstängare bytas ut med start den 21 mars. Arbetet beräknas ta två dagar.

En orsak till att dörrarna är tröga är att boende i huset ”smörjer” gångjärnen vilket gjort att de är väldigt smutsiga.

Det är inte tillåtet att smörja hissdörrarnas gångjärn eftersom det bidrar till att dörrarna blir trögare att öppna med tiden.

Nytt hisspar i port 23

Föreningens sista gamla hisspar (port 23) är nu utbytta. Det betyder att alla hissar i föreningen har moderniserats. Som med alla våra hissar är det viktigt att kontrollera spåren i golvet där skjutdörrarna går. Är det grus där så kan inte dörrarna stängas. Smuts i dörrspåren är den vanligaste orsaken till att hissarna står still.